Ta strona do prawidłowego funkcjonowania wymaga nowoczesnej przeglądarki z włączoną obsługą JavaScript.
Wygląda na to że Twoja przeglądarka nie spełnia tego warunku.

Poznaj ogrzewanie podłogowe


Jest przyjemne

 
W ogrzewaniu podłogowym grzejnikiem jest powierzchnia podłogi pomieszczenia. Dzięki temu temperatura w całym pokoju rozkłada się równomiernie. Nie występuje tu problem za wysokiej temperatury przy grzejniku i za niskiej w miejscu odległym, tak jak często to bywa w ogrzewaniu tradycyjnym. 
 
W każdym miejscu pokoju odczuwalny jest bardzo przyjemny efekt ciepłej podłogi, który na pewno docenisz jeśli jesteś zmarzźluchem.
 

Izoluje od sąsiadów z dołu

 
Jednym z elementów systemu ogrzewania podłogowego jest izolacja znajdująca się pod rurami grzejnymi. Dzięki niej Twoja podłogówka nie ogrzewa stropu ani sąsiada na dole, a ogrzewa Twój pokój.
 
Warstwa styropianu stanowi też świetną izolację akustyczną dzięki czemu głośna muzyka sąsiadów z dołu nie będzie Ci przeszkadzać aż tak bardzo. 
 

Jest zdrowe

 
W tradycyjnym ogrzewaniu ciepło z grzejnika ogrzewa powietrze przedostające się przez nieszczelności okna (lub otwory wentylacyjne). Powietrze to wędruje do góry i miesza się z powietrzem w pomieszczeniu. Przez to w górnej części pokoju znajduje się strefa wyższej temperatury, a niżej jest chłodniej.
 
Przy ogrzewaniu podłogowym jest zupełnie inaczej. Ciepło jest w strefie niższej, a chłodniej na wysokości głowy. Taki rozkład temperatury jest dużo przyjemniejszy i zdrowszy.
 

Ogrzewa sprawniej

 
Grzejnik podłogowy większość ciepła oddaje poprzez promieniowanie. Oznacza to że ogrzewa on nie tylko powietrze w pomieszczeniu, ale także wszystko co się w nim znajduje np. ściany. Dzięki temu odczuwalna temperatura jest wyższa niż w rzeczywistości (o 1-2 °C).
 
Biorąc pod uwagę, że większa jest też powierzchnia grzejnika - możesz grzać do niższej temperatury.
 

Jest bardziej higieniczne

 
Temperatura powierzchni grzejnika podłogowego jest dużo niższa niż temperatura grzejnika tradycyjnego, co sprawia że kurz i drobnoustroje unoszone są w powietrze dużo mniej intensywnie.
 
Mniejszy jest także efekt wysuszania powietrza w pomieszczeniu. 
 

Jest tanie w eksploatacji

 
Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. Woda płynąca w rurach grzejnych nie przekracza 45 °C, więc i niepożądane straty ciepła z instalacji są dużo mniejsze.
 
Samo ogrzanie wody do tej temperatury jest też dużo tańsze niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego gdzie temperatura wody sięga 80 °C i więcej. 
W dodatku ogrzewanie podłogowe ogrzewa tylko najniższą strefę pomieszczenia (ok 2 m), czyli tam gdzie przebywają ludzie.
 
W ogrzewaniu tradycyjnym grzać trzeba dużo mocniej, bo ciepło ucieka pod sufit (zwłaszcza w przypadku pomieszczeń wysokich). Obniżenie temperatury powietrza o 1 °C pozwala na zaoszczędzenie od 5 do 10 % energii.
 

Jest nowoczesne i ekologiczne

 
Ogrzewanie podłogowe pracuje na niższych temperaturach, więc idealnie współpracuje z nowoczesnymi źródłami ciepła takimi jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, czy kotły kondensacyjne.
 

Jest niewidoczne

 
Cały grzejnik podłogowy znajduje się pod podłogą, więc w ogóle go nie widać. Nie musisz rezerwować miejsca pod oknem na grzejnik, nie musisz go zabudować jeśli Ci się nie podoba i nie musisz wycierać kurzu z jego zakamarków.
 

Jest bezobsługowe

 
Możliwość zastosowania regulatora pogodowego, i automatyki sprawia że instalacja reguluje się sama.

...ale niestety...

 

Jest droższe w budowie

 
Budowa ogrzewania podłogowego wymaga ułożenia dużo większej ilości rur, wylania (lub ułożenia) specjalnej warstwy płyty grzejnej (tzw. jastrychu) i dodatkowej izolacji cieplnej, a także zainstalowania specjalnej armatury.
To wszystko sprawia że koszt inwestycji jest o ok 30 % większy niż w przypadku prostej instalacji tradycyjnej.
 

Nie zawsze daje radę

 
Ogrzewanie podłogowe może nie dać rady ogrzać całego pomieszczenia, jeśli jest ono małe lub ściany, bądź okna, są słabej jakości.
Z uwagi na jego niską temperaturę czasem okazuje się, że nie wystarcza powierzchni podłogi, by doprowadzić do pomieszczenia wymaganej ilości energii. W takiej sytuacji wymagane jest zastosowanie dodatkowego grzejnika tradycyjnego. 
 

Wolniej reaguje na zmiany parametrów

 
W ogrzewaniu podłogowym rury grzejne ogrzewają warstwę wylewki nad nimi, a ta oddaje ciepło do pomieszczenia. Wyłączenie ogrzewania odcina dopływ ciepłej wody do grzejnika, ale zanim się on ochłodzi - trzeba trochę poczekać.
Dłużej niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego będziesz musiał(a) też poczekać po włączeniu grzania. 
 

Wymaga decyzji na temat rozmieszczenia mebli

 
Projektując grzejnik podłogowy musisz mieć mniej więcej rozplanowane ustawienie mebli w pokoju. Nie ma sensu układanie ogrzewania podłogowego pod łóżkiem, wanną czy dużą szafą.
A jeśli już ustawiasz meble na podłodze grzejnej to muszą one stać na nóżkach, by nie zasłaniać grzejnika. 
 

Wymaga odpowiednich podłóg i wyboru rodzaju pokrycia podłogi

 
Do prawidłowego zaprojektowania grzejnika podłogowego niezbędna jest informacja o rodzaju wykończenia podłogi. Musisz więc już na etapie budowy przewidzieć czy w pomieszczeniu ułożysz panele podłogowe, terakotę, czy wykładzinę podłogową.
Grzejnik zaprojektowany dla terakoty będzie nie dogrzewał gdy zmienisz podłogę na wykładzinę. Podłoga z kolei będzie za gorąca gdy podłogówkę zaprojektowaną dla wykładziny pokryjesz płytkami. 
 

Wymaga użycia materiałów dopuszczonych do stosowania na podłodze grzejnej

 
Materiał z którego wykonuje się posadzkę musi posiadać dopuszczenie do zastosowania go w podwyższonej temperaturze. To samo tyczy się klejów, fug i innych materiałów budowlanych.
 
Samo wykończenie podłogi powinno także dosyć dobrze przewodzić ciepło. Gruby dywan odpada.
Większa izolacyjność podłogi to większa wymagana moc grzejnika, a to skolei przekłada się na wyższe koszty inwestycji i koszty eksploatacji.